
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 2 mm |
| Length | 2.4892 mm |
| Width | 1.8034 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1007 |
| Case Code (Metric) | 2518 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 9.5 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 70 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.95 Ω |
| Test Frequency | 2.52 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 68 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 10 % |
| Max DC Current | 310 mA |
| Saturation Current | 70 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 70 mA |
| Max Temperature Rise Current | 310 mA |
| Max Length | 2.7 mm |
| Max Width | 2 mm |
| Min Length | 2.3 mm |
| Min Width | 1.6 mm |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09984
Ext.Price$0.09984
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09984 | $0.09984 |
| 10 | $0.08957 | $0.89570 |
| 50 | $0.08035 | $4.01750 |
| 100 | $0.07167 | $7.16700 |
| 500 | $0.06392 | $31.96000 |
| 1000 | $0.05960 | $59.60000 |
| 3000 | $0.05557 | $166.71000 |
